Пародонтитът започва с развитие на гингивит. Това е възпалително заболяване от инфекциозен произход, което засяга пародонталната тъкан, по-специално венците и алвеоларната кост, към която са прикрепени зъбите. Пародонтитът е по-късният етап на нелекувания гингивит. Поради натрупването на плака по зъбите и под венците възниква възпаление, причинено от бактериална инфекция. Бактериите растат и се размножават под плаката и зъбния камък. Постепенно те атакуват пародонта, докато венците и алвеоларната кост изчезнат, което води до загуба на зъби.
Пародонтът е съставен от повърхностен пародонт (състоящ се от епителното прикрепване и венеца) и дълбок пародонт (състоящ се от цимента, дезмодонта и алвеоларната кост). Когато бактериите разрушат епителното прикрепване, което е анатомичната граница между венеца и зъба, те премахват уплътнението между зъба и венеца. Това е причината за пародонтита.
Най-добрият начин за предотвратяване на пародонтита е да се лекува гингивитът възможно най-скоро, когато се появи. За да предотвратите гингивит, е важно да поддържате безупречна устна хигиена. По този начин не позволявате на плаката да се разпространи и да се минерализира в зъбен камък, който се превръща в хранителна среда за бактерии. За тази цел е важно да миете зъбите си поне два пъти дневно в продължение на поне 3 минути. Важно е също така да използвате дентален душ или междузъбни четки, както и антиплакова вода за уста, за да отстраните плаката там, където четката за зъби не може да достигне, особено между зъбите. Освен това е препоръчително стоматолог да премахва зъбен камък два пъти годишно.
Ако имате нужда от консултация по специфичен въпрос, можете да ни се обадите или да ни пишете на e-mail или попълнете формата за контакт.