Възпалителният процес по-често се локализира около върха на зъбния корен. Остър периодонтит се развива при масивна инфекция и намалени защитни сили на организма. При остър периодонтит болният се оплаква от постоянна, спонтанна, локализирана болка, която се усилва нощем. Болката се усилва и при дъвчене на твърда храна. Острият гноен периодонтит се изявява със силна болезненост при докосване на зъба и пулсираща болка, която изчезва едва след изход на гнойната екскреция по естествен път или след лечение. Телесната температура понякога се повишава до 380 градуса , а подчелюстните лимфни възли са увеличени и болезнени при опипване.
Острият апикален /върхов/ периодонтит представлява усложнение на заболявания на твърдите тъкани и пулпата на зъба /кариес, пулпит, гангрена/.
Хроничният периодонтит протича без особени оплаквания и обикновено се открива едва след рентгеново изследване. Лечението на гранулома е консервативно или хирургично. Консервативното лечение се състои в механична и химична обработка, дезинфекция и запълване на кореновите канали. При неуспех се провежда хирургично лечение – отстраняване на гранулома и възстановяване на физиологичното равновесие.
Ако имате нужда от консултация по специфичен въпрос, можете да ни се обадите или да ни пишете на e-mail или попълнете формата за контакт.